24 Turnaje a liga
24.1 Príprava na ligový zápas
24.2 Správanie sa počas turnaja
24.3 Predchádzanie straty koncentrácie

 
Počas squashovej sezóny (september až máj) sa hráči môžu stretnúť na lige družstiev alebo na turnajoch jednotlivcov. Zápasy na týchto stretnutiach majú výrazne odlišný charakter.
Zatiaľ čo liga sa organizuje ako vzájomný zápas troch alebo štyroch družstiev, turnaj môže byť sledom niekoľkých vyčerpávajúcich zápasov. Toto je hlavný rozdiel, ktorý priamo ovplyvňuje a podmieňuje správanie sa hráča.



24.1 Príprava na ligový zápas Hore ...späť na Obsah...

Ligové zápasy sú kolektívneho charakteru a vyžadujú tímovú prácu. Ako prvé po registrácii mužstva v SSQA je zostavenie súpisky hráčov na nasledujúcu sezónu. Poradie hráčov musí byť v súlade s pozíciou na slovenskom rebríčku tak, že každé družstvo má možnosť na súpisku uviesť jedného zahraničného hráča, ktorého (pokiaľ nie je ešte na slovenskom rebríčku) môže nasadiť na ľubovoľnú pozíciu.
Ligový zápas je pre hráča menej náročnejší a o to kvalitnejší výkon môže v zápase podať. Dôležitá je dostatočná mentálna a fyzická príprava na zápas, ktorou sa zaoberá kapitola 23 Príprava na zápas.



24.2 Správanie sa počas turnaja Hore ...späť na Obsah...

Turnaj má jedno významné špecifikum: odohráva sa obvykle počas jediného dňa, a to 8 až 16 hodín. Počas tohto času hráč môže odohrať až 5 zápasov, čo je extrémna záťaž na jeho organizmus a treba jej prispôsobiť prijímanie potravy a pitný režim počas celej akcie.



24.3 Predchádzanie straty koncentrácie Hore ...späť na Obsah...

Strata alebo výpadok koncentrácie je pri náročných zápasoch bežná vec. Jej jasným príkladom sú napr.: pokazenie série úderov, ktoré dovtedy hráčovi nerobili problém, zvýšená verbálna aktivita, komunikácia s publikom a protesty proti výrokom rozhodcov a podobne. Tieto situácie sú dobre známe a každý vie, že ocitnúť sa v nich nie je žiadny problém. Z tohto pohľadu je logické, že ak práve nehráte, nemali by ste vykonávať činnosť, ktorá by vás mentálne unavovala a tak negatívne ovplyvnila vašu koncentráciu v zápase, ktorý vás čaká (napr. elektronické hry, šach, akákoľvek psychická práca a pod.).