20 Zopár detailov pre pokročilých
20.1 Štrnásť typov ako zlepšiť hru
20.2 Ktorá noha vpredu
20.3 Rotácia lopty

20.1 Štrnásť typov ako zlepšiť hru Hore ...späť na Obsah...

1) Pred hrou sa rozcvičte a ponaťahujte všetky dôležité svalové partie. Zahriatie (čiže zvýšenie tepovej frekvencie) a ponaťahovanie svalstva zníži riziko zranenia a skráti nábeh na plný výkon.

2) Základom kvalitného squashu je dobrá dĺžka a dobrá šírka. Do lopty preto udierajte, keď je čo najbližšie k bočnej stene a čo najhlbšie v kurte. Loptu zahranú dozadu a blízko pri stene je ťažšie vrátiť, ako loptu zahranú do stredu kurtu. Naučte sa hrať kvalitné základné údery a aj vaša hra sa stane kvalitnou.

3) Sledujte loptu. Sledovanie lopty zvýši kvalitu vašich úderov a umožní vám predpovedať úder súpera.

4) Sledujte svojho súpera. Keď trénujete s partnerom, zvyknite si sledovať jeho pozíciu na kurte, aby ste si tento zvyk zautomatizovali. V zápase vám to uľahčí rozhodovanie.

5) Dokončenie (dotiahnutie) úderu. Toto je jedna z najpodceňovanejších, ale zároveň veľmi dôležitých častí úderu. Ak správne dotiahnete úder, dostávate raketu do začiatočnej pozície ďalšieho úderu a zároveň zabezpečíte spresnenie úderu.

6) Meňte charakter hry. LOB, resp. vysoko letiace lopty, je jedna z ciest, ako to urobiť. Nezabudnite na to.

7) Používajte všetky rohy kurtu. Je unavujúcejšie behať krížom cez kurt, ako pohybovať sa zo strany na stranu. Svoje údery používajte tak, aby ste súpera dostali do všetkých rohov kurtu.

8) Buďte trpezlivý. Vyberte si správny čas na zahranie víťazného úderu. O víťazný úder sa snažte, ak je súper mimo T-čka alebo v ťažkej pozícii.

9) Využívajte svoje silné stránky a útočte na súperove slabiny.

10) Skúste vylúčiť nevynútené chyby zo svojej hry.

11) Nacvičujte všetky typy úderov, nie iba tie, ktoré sa vám ľahko hrajú.

12) Nikdy sa nevzdávajte. Choďte do každej jednej lopty a myslite pozitívne. Kontrolujte T-čko.

13) Vráťte sa na T-čko po každom údere. Nemusíte však behať po celom kurte. Stačí, keď obsiahnete priestor o asi 1 meter menší, ako je kurt.

14) Nebežte priamo k lopte. Pohybujte sa po krivkách cez stred kurtu a do lopty udierajte v momente, keď ste čelom k bočnej stene. Pohyb cez stred kurtu vám zabezpečí správnu vzdialenosť od lopty a priestor pre nasledujúci úder súpera.


20.2 Ktorá noha vpredu Hore ...späť na Obsah...

Po naštudovaní základných úderov zistíte, že podľa tejto knihy by takmer všetky údery mal hráč zahrať v bočnom postavení. Vaša prax bude však hovoriť niečo iné — často budete hrať forehand s pravou nohou vpredu. Nič si z toho nerobte. Čím viac bude rásť kvalita vašej hry, tým menej sa v takomto postavení ocitnete. Neskôr toto postavenie začnete používať, aby ste zmiatli súpera. Záver: na tom, ktorá noha bude vpredu, nebude neskôr záležať. Skúsený hráč vie zahrať úder bez ohľadu na to, či stojí v bočnom alebo čelnom postavení.

20.3 Rotácia lopty Hore ...späť na Obsah...

Ako v tenise aj tu platí, že lopta bez rotácie letí rýchlejšie. Ak má súper tvrdý DRIVE, oponovať mu „rezaným“ úderom DRIVE nebude účinné, pokiaľ nepôjde o veľmi presný DRIVE. Naopak, ak máte vrátiť loptu letiacu asi 20 cm popri bočnej stene, je výhodné úder rotovať (rezať), pretože lopta sa od čelnej steny neodrazí pod takým istým uhlom, pod akým na ňu dopadla. Ináč povedané „rezaným“ úderom v takejto situácii ľahšie trafíte do zadného rohu kurtu (na druhej strane rezaný úder znižuje pravdepodobnosť zásahu stredom rakety).
Rotovaný (rezaný) úder je užitočný aj pri údere DROP SHOT. Rotovaný DROP SHOT sa od čelnej steny odráža smerom k podlahe rýchlejšie ako priamy úder, čo skracuje čas na jeho odohranie. S „rezaním“ to však netreba preháňať — čím väčšia je vaša snaha o rotáciu lopty, tým väčšie je riziko, že úder zahráte rámom rakety, alebo ho nezahráte vôbec.