16 Boast
16.1 Prečo je BOAST dôležitý
16.2 Ako hrať BOAST zo zadných rohov
16.3 BOAST zo zadnej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre forehand)
16.4 BOAST zo zadnej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre backhand)
16.5 Ako hrať BOAST zo strednej časti kurtu
16.6 BOAST zo strednej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre forehand)
16.7 Ako hrať BOAST v prednej časti kurtu
16.8 BOAST z prednej časti kurtu — realizácia úderu
16.9 BOAST o zadnú stenu kurtu
16.10 BOAST o zadnú stenu — realizácia úderu (forehand a backhand)
16.11 Úder do opačného rohu (REVERSE ANGLE)
16.12 REVERSE ANGLE (do opačného rohu) — realizácia úderu
16.13 SKID BOAST
16.14 SKID BOAST — realizácia úderu (forehand a backhand)
16.15 Chyby a korekcie úderu BOAST
16.16 Cvičenia
 

Počet úderov v squashi výrazne ovplyvňuje počet stien, ktoré hráč môže použiť. Steny vytvárajú možnosť zahrať úder do bočnej steny v zadnej časti kurtu, a tak vyviaznuť z nepríjemnej situácie v rohu kurtu. Navyše sa dá z tejto pozície úspešne zaútočiť, ak sa úder kvalitne odohral.

Úder nasmerovaný do bočnej alebo zadnej steny, sa nazýva BOAST. Týchto úderov poznáme niekoľko druhov. V anglickej literatúre môžeme nájsť napr. TRICKLE BOAST, SKID BOAST, REVERSE ANGLE BOAST a BACK WALL BOAST. Väčšina hráčov v zápase nepoužíva príliš často BOAST a namiesto toho sa snaží pritlačiť súpera do zadných rohov kurtu pomocou volejov a dlhých úderov popri stene. BOAST sa spravidla hrá až vtedy, keď už nie je iná možnosť ako dostať loptu zo zadného rohu kurtu. Z pribúdajúcimi výmenami v zápase a s vzrastajúcou únavou sa súperi snažia jeden druhého nachytať dobrým BOAST-om alebo aspoň prinútiť súpera „vyškrabávať“ lopty z prednej časti kurtu. V tomto štádiu zápasu sa BOAST stáva čoraz útočnejším úderom.


16.1 Prečo je BOAST dôležitý Hore ...späť na Obsah...

Boast je všestranný úder. Môžete ho zahrať kdekoľvek na kurte, môžete ho použiť na obranu alebo na útok, na oklamanie nič netušiaceho súpera alebo ako posledný možný úder na udržanie sa vo výmene. Pre začiatočníkov je BOAST najľahší spôsob, ako poslať loptu do prednej časti kurtu. BOAST je v podstate ako dlhý úder popri stene (DRIVE), ale nasmerovaný na bočnú stenu, čo znamená, že ak viete hrať dobrý DRIVE, môžete zahrať aj dobrý BOAST.
Potom, čo začnete hrávať s lepšími hráčmi, zistíte, že vedia „čítať“ vaše BOAST-y a vedia z tohto úderu zaútočiť. To však neznamená, že by ste mali BOAST vyradiť zo zoznamu útočných úderov. Boast treba hrať, ak máte pocit, že súper vás dostatočne nesleduje, alebo je v pozícii, z ktorej sa mu bude BOAST ťažko odvracať.
BOAST je najužitočnejší, aj keď najľahší spôsob, ako zahrať loptu zo zadných rohov kurtu. Ak súper zahrá kvalitný DRIVE, zatlačí vás do rohu lopta často neodskočí od zadnej steny natoľko, aby ste rovnako dobrý DRIVE mohli zahrať aj vy. V týchto situáciách vám neostáva iné, ako zahrať loptu o bočnú (prípadne o zadnú) stenu. 


16.2 Ako hrať BOAST zo zadných rohov Hore ...späť na Obsah...
Ak hráte BOAST zo zadného rohu, postavte sa do rovnakého postavenia ako pri údere DRIVE. Nohy by mali byť od seba vzdialené na vzdialenosť ramien a telo by malo byť otočené mierne do zadného rohu tak, aby ste mohli zahrať aj DRIVE. Raketu pripravte včas a pokrčte kolená, pretože budete hrať loptu kúsok nad podlahou.

16.3 BOAST zo zadnej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre forehand) Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.3.1  Obr. 16.3.2 Obr. 16.3.3
Príprava úderu
- raketu pripravte včas
- pootočte sa do zadného rohu kurtu
- nohy rozkročte na šírku ramien
- pokrčte kolená
Vykonanie úderu
- loptu zasiahnite na úrovni nohy, ktorá je vpredu
- hlavu rakety majte otvorenú
- zápästie majte pevné
Dokončenie úderu
- oprite sa do úderu (neustupujte od lopty)
- raketu majte otvorenú
- skráťte primerane dokončenie švihu


Ubezpečte sa, či nestojíte príliš blízko k bočnej alebo zadnej stene. Vytvorte si pre úder dostatok priestoru tak, aby švih raketou nič neobmedzovalo. Do lopty udrite v priestore pred pravou nohou (pri forhande) presne tak ako pri údere DRIVE.
Počas dokončenia úderu majte hlavu rakety otvorenú a zápästie pevné. Dokončenie úderu skráťte tak, aby ste mohli do lopty vložiť dostatok energie.

Predstavte si ďalší kurt vedľa toho, na ktorom hráte a nasmerujte loptu do protiľahlého rohu kurtu. Toto vám pomôže získať odhad pre správny uhol, pod ktorým máte loptu na bočnú stenu umiestniť. V ideálnom prípade by mala lopta po odraze od čelnej steny dopadnúť na podlahu v okolí NICK-u.

Najdôležitejšie úloha úderu BOAST je dostať súpera z T-čka do predného rohu. Nerozhoduje, či lopta padne najskôr na podlahu alebo najskôr na bočnú stenu. Stačí, ak zahráte loptu čo najnižšie na čelnú stenu, ako sa len dá a majte na pamäti, že BOAST je vo väčšine prípadov obranný úder a má vás udržať v hre. Takisto nie je vhodné, ak hráte BOAST príliš tvrdo, pretože strácate presnosť a lopta sa obvykle odrazí do stredu kurtu. Častokrát bude pomalší BOAST presnejší a dá vám aj viac času na zaujatie pozície na T-čku.

Ak je lopta blízko zadnej aj bočnej steny, mali by ste použiť krátky náprah, prípadne uchopiť raketu bližšie k hlave rakety a snažiť sa loptu z rohu dostať. Snažte sa úder nedokončiť (teda vynechať dokončenie úderu), pretože riskujete dvojitý zásah lopty raketou, čo je neplatný úder. Hlavu rakety majte otvorenú, aby ste zvýšili šancu, že lopta doletí na čelnú stenu

16.4 BOAST zo zadnej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre backhand) Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.4.1  Obr. 16.4.2 Obr. 16.4.3
Príprava úderu
- raketu pripravte včas
- pootočte sa do zadného rohu kurtu
- nohy rozkročte na šírku ramien
- pokrčte kolená
Vykonanie úderu
- loptu zasiahnite na úrovni nohy, ktorá je vpredu
- hlavu rakety majte otvorenú
- zápästie majte pevné
Dokončenie úderu
- oprite sa do úderu (neustupujte od lopty)
- raketu majte otvorenú
- skráťte primerane dokončenie švihu, aby ste neobmedzili súpera


16.5 Ako hrať BOAST zo strednej časti kurtu Hore ...späť na Obsah...
Tento úder má často reflexný charakter a mnohokrát sa hrá volejom. Úder by mal byť nasmerovaný tak, aby druhý dopad lopty bol pri spojnici bočnej steny a podlahy.

Pre kvalitu tohto úderu je opäť podstatná včasná príprava rakety na úder. Taktiež by ste mali mať pevné zápästie a preniesť ťažisko tela do úderu alebo aspoň neustupovať. Tento úder sa často hrá s minimálnym náprahom, hlavne keď takýto úder hráte z tvrdého úderu DRIVE. V tomto prípade stačí správne nastaviť raketu a použiť krátky švih. Ak je úder súpera pomalší, zahrajte úder rýchlejšie, aby ste skrátili čas na odohranie takejto lopty v prednej časti kurtu. Vždy sa koncentrujte na kvalitu náprahu. Aj tu platí, že sa treba pozerať na loptu, a nie na cieľ, kam chcete, aby lopta dopadla. Počas úderu nepreklápajte zápästie, pretože lopta bude často končiť v doske na čelnej stene.

16.6 BOAST zo strednej časti kurtu — realizácia úderu (platí pre forehand) Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.5.1  Obr. 16.5.2 Obr. 16.5.3
Príprava úderu
- raketu pripravte včas
- pootočte ramená smerom k zadnému rohu kurtu
- zápästie majte pevné
Vykonanie úderu
- oprite sa do úderu (neustupujte od lopty)
- raketu majte otvorenú
- telo statické
- použite krátky švih
Dokončenie úderu
- skráťte primerane dokončenie švihu


16.7 Ako hrať BOAST v prednej časti kurtu Hore ...späť na Obsah...
Tento úder sa hrá v jednom z predných rohov a v anglickej literatúre ho môžete nájsť pod názvom TRICKLE BOAST (klamlivý alebo ľstivý BOAST). Mal by sa mal zahrať tak, aby do poslednej chvíle nebolo jasné, čo vlastne hrať idete. Zaujmite pozíciu a urobte veľký náprah, tak ako keby ste išli zahrať tvrdý úder DRIVE. Potom, čo začnete spúšťať hlavu rakety, aby ste trafili do lopty, veďte zápästie v smere do steny, namiesto toho, aby ste urobili švih ako pri údere DRIVE. To, že budete viesť zápästie týmto spôsobom, spôsobí, že v momente úderu bude raketa smerovať na bočnú stenu. Úder by ste mali vykonať rýchlo, dotiahnutie úderu má byť kratšie. Držte loptu nízko, aby ste zmenšili šancu na vrátenie takéhoto úderu. Keď sa vám podarí urobiť vierohodný náprah, súper bude čakať dlhý úder a bude navážený na pätách. Z takéhoto postavenia je ťažké rýchlo zareagovať a úspešne BOAST odvrátiť. Treba si však uvedomiť to, že v prípade, že súper BOAST vystihne, môže svoj úder nasmerovať, kam chce a vy zostávate v prednej časti kurtu. Z tohto dôvodu je lepšie ako úder BOAST hrať úder DROP SHOT, ktorý je vo väčšine prípadov viac útočným úderom. V prípade, že hráte s hráčom, ktorý nemá dobre vyvinutý pohyb po kurte alebo je vysokého vzrastu (slabšia koordinácia pohybov), môže byť aj takýto úder TRICKLE BOAST útočným úderom.

16.8 BOAST z prednej časti kurtu — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.8.1  Obr. 16.8.2  
 
Príprava úderu
- urobte veľký náprah, z ktorého by ste mohli zahrať aj DRIVE, LOB alebo iný úder
- postavte sa do bočného postavenia
Vykonanie úderu
- veďte zápästie ako prvé
- hlavu rakety nasmerujte na bočnú stenu
- loptu zasiahnite odspodu
- švih raketou urobte rýchlo
- dokončenie úderu skráťte
 


16.9 BOAST o zadnú stenu kurtu Hore ...späť na Obsah...
Tento typ úderu je obvykle tým posledným možným spôsobom, ako sa udržať vo výmene. BOAST o zadnú stenu sa hrá v prípade, keď je lopta príliš ďaleko za vami na to, aby ste hrali BOAST o bočnú stenu, alebo súper zahral vysoký úder na bočnú stenu a lopta je príliš blízko zadnej steny.

Ak ste v pozícii, keď je lopta príliš ďaleko za vami, sústreďte sa na to, aby ste raketu dostali pod loptu. Takúto loptu potom môžete odohrať vysoko na zadnú stenu a tá bez problémov doletí až na čelnú stenu. Treba však úder odohrať s dostatočnou razanciou. Najlepšia dráha pre loptu odrazenú od zadnej steny je diagonála (krížom cez kurt). Je to najdlhšia trasa, akou môže lopta letieť, čo vám dáva najviac času na zaujatie pozície na T-čku. Navyše zmenšíte tým počet možností, kam môže súper loptu efektívne zahrať a ešte sa vám môže podariť to, že sa lopta prilepí na bočnú stenu, čo ihneď mení úder z obranného na útočný.
Ak hráte o zadnú stenu preto, že lopta je príliš blízko zadnej steny, použite krátky, ale výbušný úder s takmer žiadnym dokončením úderu (úder často končí nárazom rakety na zadnú stenu). Hlava rakety by pri údere mala byť otvorená a loptu by ste mali nasmerovať dohora. Tento úder vyžaduje veľa tréningu, ale prekvapí vás, koľko lôpt s ním dokážete vrátiť do hry. Pamätajte však, že tento úder by mal byť tou poslednou voľbou. Nespoliehajte sa na to, že o zadnú stenu sa dá vždy odohrať. Ak budete hrať proti úspešnému súperovi, tak zistíte, že víťazný alebo kvalitný útočný úder z BOAST-u zo zadnej steny obvykle nie je problém zahrať.

16.10 BOAST o zadnú stenu — realizácia úderu (forehand a backhand) Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.10.1  Obr. 16.10.2  Obr. 16.10.3
     
Obr. 16.10.4  Obr. 16.10.5 Obr. 16.10.6
Príprava úderu
- otočte sa k zadnej stene
- urobte veľký krok k zadnej stene
- choďte pod loptu
Vykonanie úderu
- raketu majte pod loptou
- použite krátky švih
- nasmerujte loptu vysoko a diagonálne cez kurt
Dokončenie úderu
- pohyb paže nenásilne spomaľujte
- úder ukončite nad hlavou


16.11 Úder do opačného rohu (REVERSE ANGLE) Hore ...späť na Obsah...
Je to úder pri ktorom lopta letí najprv na vzdialenejšiu bočnú stenu a potom na čelnú stenu. Tento úder má silu hlavne v momente prekvapenia, a preto ho používajte zriedkavo. Ak je súper schopný predvídať takýto úder, ľahko sa k nemu dostane a preberie iniciatívu. Tento útočný úder je efektívny hlavne ak ste v strede kurtu a súpera máte vedľa seba. Jedna z najlepších príležitostí, kedy je vhodné takýto úder zahrať, je, keď súper zahrá úder DRIVE letiaci priamo do zadnej steny. Predstierajte hru úderu krížom — raketu pripravte včas a počkajte, kým sa lopta dostane pred vás. Čím dlhšie môžete pred úderom čakať, tým viac bude súper očakávať úder CROSS. Potom zahrajte úder popred súpera krížom cez kurt do vzdialenejšej bočnej steny.
Tento úder môžete použiť aj najmä vtedy, keď stojíte pred súperom. Buďte však opatrný pretože ak ste ďaleko od prednej steny a loptu hráte privysoko, súper loptu ľahko zahrá a zatlačí vás CROSS-om do rohu. Ako odpoveď na REVERSE ANGLE je odporučený DROP SHOT alebo CROSS.

16.12 REVERSE ANGLE (do opačného rohu) — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.12.1  Obr. 16.12.2  
 
Príprava úderu
- pripravte raketu včas
- pred úderom urobte pauzu
Vykonanie úderu
- loptu zasiahnite pred telom
- švihnite popred telo (nie vedľa tela)
- loptu nasmerujte krížom cez kurt do vzdialenejšej bočnej steny
 
     
Obr. 16.2.3 Pohľad zhora - Základná črta tohto úderu
je tá, že lopta letí krížom cez T-čko, alebo v jeho blízkom okolí.
 
     


16.13 SKID BOAST Hore ...späť na Obsah...
Toto je jediný BOAST, ktorý nekončí v prednej časti kurtu. Cieľom tohto úderu je dostať loptu do zadného rohu kurtu, a to pomocou bočnej steny. Ak chcete zahrať takýto BOAST, musíte loptu nasmerovať vysoko na čelnú stenu. Lopta by mala zasiahnuť stred čelnej steny a odtiaľ letieť do zadného rohu kurtu. Pri údere majte raketu otvorenú a dosiahnete tak potrebnú výšku úderu. Tento úder je efektívny hlavne vtedy, ak súper čaká normálny BOAST a presunie sa do prednej časti kurtu. V každom prípade je to však pomerne riskantný úder, pretože ak ho zahráte nesprávne, dávate súperovi možnosť ukončiť výmenu víťazným úderom. Z uvedeného vyplýva, že úder hrajte vtedy, ak nie ste pod tlakom a ak máte dobré postavenie a keď môžete ťažiť z momentu prekvapenia.

16.14 SKID BOAST — realizácia úderu (forehand a backhand) Hore ...späť na Obsah...

Obr. 16.14.1  Obr. 16.14.2  
 
Príprava úderu
- raketu majte otvorenú
- pokrčte kolená
- choďte pod loptu (loptu zasiahnite zdola)
Vykonanie úderu
- loptu nasmerujte vysoko na čelnú stenu
- úder zahrajte razantne
- stačí, keď sa lopta o bočnú stenu iba mierne „šuchne“
 


Úder SKID BOAST je efektívny, ak sa hrá na „teplých“ kurtoch, teda hlavne v letných mesiacoch. V takomto prípade sa lopta ľahšie dostane do zadného rohu kurtu. Na studených napr. murovaných kurtoch je odskok lopty ďaleko menší, a preto je tento úder oveľa riskantnejší.


16.15 Chyby a korekcie úderu BOAST Hore ...späť na Obsah...
Chyba Korekcia
Lopta sa nedostane na čelnú strenu. Nehrajte loptu spoza seba, ale spred seba a nasmerujte úder ďalej na bočnú stenu.
Lopta dopadá do stredu kurtu. Vložte do úderu menej sily a nasmerujte loptu bližšie na bočnú stenu.
Lopta padá do TIN-u. Hlavu rakety majte otvorenú a úder hrajte spod lopty. Loptu nasmerujte vyššie na čelnú stenu hlavne v defenzívnych pozíciách.
Súper hrá víťazné údery. Používajte úder menej frekventovane a využite tak moment prekvapenia. Keď už musíte hrať BOAST, dajte do úderu menej sily, aby ste získali čas dostať sa na T-čko.


16.16 Cvičenia
Hore ...späť na Obsah...
16.16.1 Cvičenie — BOAST z nahodenia
  - Postavte sa na krok a pol od steny v oblasti štvorca na podanie.
  - Nahoďte loptu na bočnú stenu a po jej odraze od podlahy hrajte BOAST.
  - Snažte sa BOAST zahrať medzi čiaru podania a TIN.
   
  Dodržujte:
  - pred úderom sa pootočte smerom k zadnému rohu kurtu,
  - pokrčte kolená,
  - nohy majte od seba na šírku ramien.
   

  Ak chcete sťažiť toto cvičenie, nahoďte loptu na zadnú stenu kurtu alebo definujte terče v prednej časti kurtu.

16.16.2 Cvičenie — BOAST z úderu
  - Postavte sa do zadného rohu kurtu.
  - Zahrajte úder popri stene do zadnej časti kurtu (na seba) tak, aby sa lopta odrazila od zadnej steny.
  - Zahrajte BOAST z vlastného úderu.
  - BOAST nasmerujte tak, aby lopta dopadla v oblasti spojnice podlahy a bočnej steny.
   
  Dodržujte:
  - úder popri stene zahrajte s dostatoč-nou razanciou tak, aby sa vám BOAST hral pohodlne,
  - raketu na BOAST pripravte včas.
  - nohy a boky majte počas úderu statické.
   
 
  Ak chcete sťažiť toto cvičenie, namiesto úderu popri stene zahrajte vysoký CROSS a BOAST hrajte z opačného rohu kurtu.
   

16.16.3 Cvičenie — kontinuálne cvičenie CROSS a BOAST
  - Toto cvičenie vyžaduje partnera stojaceho v prednom rohu kurtu.
  - Partner vpredu hrá iba CROSS do opačného rohu kurtu tak, že po odrazení lopty od čelnej steny kurtu dopadne lopta na bočnú stenu, potom na podlahu a potom na zadnú stenu.
  - Po každom údere sa partner presúva na T-čko.
  - Z pozície asi jeden krok za T-čkom sa do zadnej časti vysúva hráč, ktorý hrá BOAST.
  - BOAST nasmerujte medzi deliacu čiaru a TIN a po každom údere sa vracajte do východiskovej pozície.
   
  Dodržujte:
  - k BOAST-u sa postavte tak, aby ste mali dostatok miesta pre úder,
  - pri údere sa otočte smerom k zad-nému rohu kurtu,
  - zápästie majte pevné,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete 20 opakovaní.
   

16.16.4 Cvičenie — DRIVE a BOAST
  - Toto cvičenie je pre dvoch hráčov a ľubovoľný objekt (raketu, tričko, hocičo).
  - Objekt položte na strednú čiaru medzi T-čko a zadnú stenu do stredu.
  - Hráč A bude hrať iba údery popri stene z prednej časti kurtu.
  - Hráč B bude hrať údery BOAST iba v zadnej časti kurtu.
  - Po každom údere musí hráč B obehnúť okolo objektu a až potom zahrať ďalší BOAST.
   
  Dodržujte:
  - pohybujte sa čo najviac bokom,
  - raketu pripravte včas,
  - nohy a boky majte počas úderu pevné,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete cvičiť 5 minút.
   
 
  Ak chcete sťažiť toto cvičenie, po každom BOAST-e sa vracajte sa bližšie k T-čku.
   
   

16.16.5 Cvičenie — DRIVE a BOAST volejom
  - Toto cvičenie je rovnaké ako predchádzajúce s tým rozdielom, že objekt dáte preč z kurtu a hráča B postavíte viac dopredu.
  - Hráč B hrá BOAST, ale volejom.
   

  Dodržujte:
  - zápästie majte pevné,
  - použite krátky a výbušný náprah,
  - pri voleji stojte v bočnom postavení,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete cvičiť 3 minúty.
   

16.16.6 Cvičenie — náhodné BOAST-y
  - Toto cvičenie je pre dvoch hráčov.
  - Hráč A hrá úder z prednej časti kurtu, a to buď úder popri stene alebo CROSS do zadných rohov kurtu.
  - Hráč B stojí na T-čku posunutý o krok dozadu a hrá iba BOAST.
   
  Dodržujte:
  - nežeňte sa na loptu priamočiaro, ale po oblúku,
  - pozorne sledujte hráča vpredu a skúste odhadnúť, aký úder bude hrať,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete cvičiť 3 minúty.
   

  Ak chcete sťažiť toto cvičenie, dovoľte partnerovi, aby hral kdekoľvek, zatiaľ čo vy hráte iba BOAST.

16.16.7 Cvičenie — DRIVE / DRIVE / BOAST
  - Toto cvičenie je pre dvoch hráčov.
  - Hráč A sa postaví na T-čko a hráč B do zadného rohu kurtu.
  - Hráč A zahrá DRIVE.
  - Hráč B zahrá tiež DRIVE.
  - Hráč A zahrá BOAST.
  - Hráč B zahrá DRIVE z prednej časti kurtu a cvičenie sa opakuje.
  - Skúste dodržať plynulosť vášho pohybu a po každom údere sa dostať na T-čko, alebo do jeho blízkeho okolia.
  - Ak sa presúvate zo zadného rohu do predného opačného rohu, pohybujte sa po oblúkových krivkách tak, ako sa to opisuje v kapitole Pohyb a úder v prednej časti kurtu.
   

  Dodržujte:
  - pohybujte sa cez T-čko,
  - hrajte volej vždy, keď je to možné,
  - udržte svoj pohyb plynulý,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete cvičiť 5 minút.

16.16.8 Cvičenie — BOAST spredu a BOAST zozadu
  - Toto cvičenie je pre dvoch hráčov.
  - Hráč A sa postaví do predného rohu kurtu a hrá DRIVE popri stene.
  - Hráč B hrá BOAST zo zadného rohu kurtu.
  - Hráč A hrá krátky úder popri stene.
  - Hráč B hrá TRICKLE BOAST.
  - Hráč A hrá DRIVE do zadnej časti kurtu, hráč B beží diagonálne do zadnej časti kurtu a zahrá opäť BOAST.
  - Keď sa vraciate na T-čko z predného rohu, bežte dozadu, potom sa otočte, bežte dopredu, resp. bokom do pozície na odohranie úderu v zadnej časti kurtu.
   

  Dodržujte:
  - pohybujte sa rýchlo, ale plynulo,
  - raketu pripravte včas,
  - z prednej časti kurtu na T-čko bežte dozadu (čelom k prednej stene),
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete 20 úderov.

16.16.9 Cvičenie — CROSS-ový a BOAST-ový kolotoč
  - Toto cvičenie je pre troch hráčov.
  - Hráč A stojí v prednom rohu, hráč B stojí na T-čku a hráč C je v zadnom rohu.
  - Hráč A hrá CROSS a presúva sa do opačného zadného rohu, ale tak, aby sa vyhol stredu kurtu.
  - Hráč C hrá BOAST a presunie sa na T-čko.
  - Hráč B sa presunie do prednej časti kurtu a zahrá CROSS.
  - Len čo si trochu osvojíte pohyb a nájdete správny rytmus, cvičenie sa stane dynamické a bezproblémové.
   

  Dodržujte:
  - stále sledujte loptu,
  - neponáhľajte sa,
  - postavte sa tak, aby ste mali dostatok miesta na BOAST,
  - cvičenie považujte za úspešné, ak zvládnete cvičiť 5 minút.