15 Podanie a príjem
15.1 Prečo je podanie dôležité
15.2 Ako podávať zľava
15.3 Základné podanie zľava — realizácia úderu
15.4 Ako podávať sprava
15.5 Základné podanie sprava — realizácia úderu
15.6 Pokročilé podanie sprava
15.7 Pokročilé podanie sprava — realizácia úderu
15.8 Zmena podania
15.9 Lobované podanie
15.10 Lobované podanie — realizácia úderu
15.11 Prudké podanie
15.12 Prudké (smečované) podanie — realizácia úderu
15.13 Podanie z backhandu
15.14 Backhandové podanie — realizácia úderu
15.15 Prečo je príjem podania dôležitý
15.16 Možnosti pri príjme podania
15.17 Ako prijímať podanie
15.18 Chyby a korekcie chýb pri podaní a príjme
15.19 Cvičenia


Ak si bližšie všimnete svetových hráčov pri podaní, môže sa vám zdať, že tomuto úderu nevenujú primeranú pozornosť a hrajú ho ležérne. Na rozdiel od tenisu je však získanie bodu priamo z podania zriedkavé, a preto sa tento úder môže (mylne) považovať za menej dôležitý. Pravdou je, že podanie je kľúčom k úspechu v zápase. Špičkoví hráči majú podanie dokonale nacvičené a hneď prvým úderom dostávajú súpera pod tlak. Obmieňaním typu podania zneistia súpera a ten bude musieť pozorne sledovať každý začiatok výmeny.
Typ príjmu (ďalej aj return) značne ovplyvňuje charakter výmeny, ktorá bude nasledovať. Ak začnete útočným returnom do prednej časti kurtu, súper obvykle odpovie takým istým úderom. Nasledujúca výmena bude pravdepodobne krátka s mnohými pokusmi zahrať WINNER. Defenzívny úder do zadnej časti kurtu vedie obvykle k pomalšej a dlhšej výmene.
Preto môžete return použiť ako nástroj, s ktorým udáte charakter výmeny.


15.1 Prečo je podanie dôležité Hore  ...späť na Obsah...

Podanie je dôležité hlavne preto, že je to jediný úder, ktorý závisí výlučne od vás a môžete ho odohrať takmer bez pohybu. Dobré podanie dostane súpera okamžite do defenzívy a vy môžete kontrolovať T-čko. Naopak - slabé podanie dostáva okamžite do výhody vášho súpera, ktorý preberá iniciatívu.


15.2 Ako podávať zľava Hore ...späť na Obsah...

Základné podanie z tohto štvorca je totožné s úderom FORHAND DRIVE. Podanie by malo začínať tak, že sa otočíte čelom k protiľahlej bočnej stene, pravú nohu máte vzadu celú vo štvorci na podanie a raketa je pripravená na úder. Potom vyhodíte loptu (smerom k protiľahlej bočnej stene) a ľavou nohou urobíte krok smerom k bočnej stene. Nevyhoďte loptu príliš vysoko, pretože úder sa vám bude ťažšie „časovať“ (čím vyššie loptu vyhodíte, tým musíte celý úder časovo natiahnuť). Takisto loptu nevyhoďte príliš ďaleko od tela, aby ste sa za ňou nemuseli naťahovať. Jeden zo spôsobov, ako zistiť správnu vzdialenosť od tela, je natiahnuť ruku pred seba a do dlane si dať loptu. V takejto vzdialenosti od tela by mala byť lopta zasiahnutá.
Nezabudnite, že pri podaní musíte do lopty udrieť skôr, ako padne na zem. Po vykročení smerom k bočnej stene pootočte ramená mierne dozadu (smerom k opačnému zadnému rohu) a nechajte loptu klesnúť do priestoru medzi hruďou a kolenami. Urobte forhadový úder, ale nezahrajte loptu príliš tvrdo. Takýmto úderom iba strácate presnosť a energiu. Po údere sa plynulo presuňte na T-čko a sledujte loptu.
Podanie nasmerujte kúsok doprava od stredu čelnej steny a vo výške asi 2/3 (z celkovej výšky čelnej steny). Dôležitejšie však je, aby lopta narazila do bočnej steny na úrovni, resp. za štvorcom na podanie. Je to obvykle miesto, kde sa súper bude snažiť úder vrátiť. Do lopty udrite tak silno a tak vysoko ju nasmerujte, aby bol prvý dopad kúsok pred zadnou stenou. Kvalitné podanie je také, ktoré sa nedá vrátiť úderom popri stene. Ubezpečte sa, že počas úderu je vaše telo statické a zápästie pevné. Prípadný pohyb bokmi nepridá vášmu podaniu na presnosti a lopta často končí mimo kurtu.

 


15.3 Základné podanie zľava — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...
Obr. 15.3.1 Obr. 15.3.2 Obr. 15.3.3
Príprava úderu
- postavte sa čelom k bočnej stene
- pravú nohu majte v štvorci na podanie
- raketu majte pripravenú na forhandový úder
Vykonanie úderu
- vykročte ľavou nohou dopredu
- vyhoďte loptu smerom k T-čku
- nechajte loptu klesnúť do výšky hrude
- zápästie a boky majte pevné
Dokončenie úderu
- vykročte smerom k T-čku
- sledujte loptu


15.4 Ako podávať sprava Hore ...späť na Obsah...

Podávať sprava môžete dvomi spôsobmi podania — základným podaním a pokročilým podaním. S nácvikom môžete začať po osvojení si základného podania. Podanie sprava by ste mali začať v postavení, keď stojíte smerom k bližšej bočnej stene v najmenšej možnej vzdialenosti. Pravú nohu musíte mať v štvorci na podanie a raketu pripravenú na forhandový úder. Tentokrát si vyhoďte loptu viac smerom k čelnej stene, takže pri údere zasiahnete loptu pred sebou. Po vyhodení lopty urobte malý krok dopredu, loptu nechajte padnúť na úroveň hrude, prípadne nižšie (maximálne po kolená) a potom urobte úder.

Aj tu platí, že vaše telo musí byť nehybné a zápästie pevné. Myslite na to, že loptu treba zasiahnuť zdola, aby ľahšie nabrala potrebnú výšku. Ihneď po údere sa presuňte na T-čko. Lopta by mala dopadnúť na čelnú stenu v jej vertikálnom strede vo výške 2/3 (z celkovej výšky steny). Do bočnej steny by mala naraziť (tak ako pri servise zľava) na úrovni štvorca na podanie, resp. za ním.



15.5 Základné podanie sprava — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...
Obr. 15.5.1 Obr. 15.5.2 Obr. 15.5.3
Príprava úderu
- postavte sa čo najbližšie k bočnej stene
- pravú nohu majte vo štvorci na podanie
- pripravte raketu na forehand
Vykonanie úderu
- urobte malý krok smerom k čelnej stene
- loptu zasiahnite kúsok pred telom
- udrite, ako by ste hrali forehand krížom (forehand crosscourt)
Dokončenie úderu
- po údere sa ihneď presuňte na T-čko
- sledujte loptu


15.6 Pokročilé podanie sprava Hore ...späť na Obsah...

Po krátkom čase obvykle zvládnete zahrať pomerne dobré a stabilné základné podanie. Základné podanie má však niekoľko problémov, z ktorých ten najväčší tkvie v tom, že počas malého kroku dopredu sa ťažisko tela posúva dopredu smerom k čelnej stene a nie na T-čko. Takže po odohraní takéhoto podania sa na T-čko dostanete až v momente, keď súper podanie odvracia. Zlepšenie základného podania by mohlo byť v tom, že namiesto kroku dopredu urobíte krok do boku. Pozične začnite podanie z rovnakého miesta a loptu vyhoďte vedľa seba. Loptu odrazte krížom cez kurt s tým, že využijete pohyb vášho tela (urobíte krok smerom na T-čko). Tento pohyb vyžaduje veľa hodín nácviku.
Na začiatok sa postavte do otvoreného postavenia, aby ste boli čelom k prednej stene. Začnite s nácvikom vyhodenia lopty a umiestnením úderu do stredu čelnej steny. Prenášanie ťažiska tela z pravej nohy na ľavú počas úderu celý pohyb zladí.


15.7 Pokročilé podanie sprava — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...

Obr. 15.7.1 Obr. 15.7.2
Príprava úderu
- postavte sa čo najbližšie k bočnej stene
- pravú nohu majte vo štvorci na podanie
- pripravte raketu na forehand
Vykonanie úderu
- loptu vyhoďte vedľa seba
- vykročte smerom k T-čku

Dokončenie úderu
- po údere sa ihneď presuňte na T-čko
- sledujte loptu


15.8 Zmena podania Hore ...späť na Obsah...

Podania opísané v predchádzajúcom texte tvoria až 75 % zo všetkých podaní použitých počas zápasu. Preto dôsledný nácvik podaní je základom úspechu. Majte na pamäti, že obmeny základných podaní vám dajú možnosť súpera zakaždým čiastočne prekvapiť. Akú obmenu základného podania zvolíte, závisí aj od reakcie súpera na vaše podanie. Ak súper má snahu hrať podanie volejom ešte predtým, ako sa lopta dotkne bočnej steny, zmeňte smer podania tak, aby sa lopta dotkla steny skôr, ako sa k nej súper dostane. Toto sťaží súperov útok. Naopak, ak súper nehrá return volejom a necháva si loptu padať do rohu kurtu, nasmerujte podanie tak, aby sa lopta dotkla bočnej steny ešte ďalej a aby padala dole cez vysoký oblúk. Zvýši to vaše šance na zásah jedného z NICK-ov (NICK — spojnica podlahy a steny) v zadnom rohu kurtu. Okrem základného podania by ste teda mali mať po ruke aj niekoľko jeho obmien, aby ste súpera nechali hádať.



15.9 Lobované podanie Hore

Pri tomto podaní zopakujte rovnaký pohyb ako pri základnom alebo pokročilom podaní s rozdielom, že do lopty nedáte toľko energie a zahráte ju zdola tak, aby smerovala vyššie na čelnú stenu. Pri tomto podaní by ste mali použiť kratší náprah, aby ste získali viac kontroly nad úderom. Kolená pokrčte viac ako pri základnom podaní a loptu nasmerujte vysoko na čelnú stenu. Lopta by mala do bočnej steny naraziť niekoľko desiatok centimetrov pod autovou čiarou na úrovni zadnej časti štvorca na podanie. Cieľom lobovaného podania je donútiť súpera, aby hral ťažký volej vysoko nad hlavou. Toto podanie nesie so sebou riziko autu, takže ho treba používať uvážene.



15.10 Lobované podanie — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...
Obr. 15.10.1 Obr. 15.10.2
Príprava úderu
- postavte sa rovnako ako pri základnom alebo pokročilom podaní
- použite krátky náprah
- pokrčte kolená
Vykonanie úderu
- vykročte a loptu vyhoďte rovnako ako pri základnom podaní
- loptu zasiahnite zdola
- do úderu vložte menej energie
- loptu nasmerujte vysoko do stredu čelnej steny



15.11 Prudké podanie Hore ...späť na Obsah...
Pri tomto podaní použite rovnaký pohyb ako pri základnom podaní, ale celý úder zrealizujte rýchlejšie a loptu nasmerujte nižšie na čelnú stenu. Všeobecne sa takéto podanie hrá vyššie vo vzduchu a môže mať charakter smečovaného podania, keď loptu hráč udiera nad hlavou. Rýchle podanie je úspešné najmä vtedy ak je smerované na telo súpera. Cieľom takéhoto podania je prekvapiť súpera a donútiť ho zmeniť stabilnú pozíciu. Toto podanie však nepoužívajte príliš často, pretože súper potom stráca moment prekvapenia.

15.12 Prudké (smečované) podanie — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...
Obr. 15.12.1  Obr. 15.12.2 Obr. 15.12.3
     
Príprava úderu
- postavte sa rovnako ako pri základnom podaní
- raketu majte nad hlavou (približne)
- loptu vyhoďte vyššie ako pri základnom podaní
 
Vykonanie úderu
- do úderu vykročte rovnako ako pri základnom podaní
- loptu zasiahnite vyššie vo vzduchu ako pri základnom podaní
- úder zrealizujte rýchlejšie
- loptu nasmerujte nižšie na čelnú stenu
- lopta odrazená od čelnej steny by mala smerovať do stredu kurtu
Dokončenie úderu
- úder sa končí prirodzeným a uvoľneným dokončením pohybu paže

 


15.13 Podanie z backhandu Hore ...späť na Obsah...

Podanie je užitočné vtedy, ak podávate sprava, ale má aj niekoľko výhod aj pri podaní zľava. Pri podaní sprava môžete zmeniť uhol dopadu na čelnú stenu, a tak zabezpečiť, že lopta sa od bočnej steny odrazí menej do vnútra kurtu. Toto podanie vám tiež umožní vidieť, kde súper stojí a ľahšie sa dostať na T-čko. Podanie realizujte obdobne ako z forhandovej strany zľava. Začnite tak, že sa postavíte čelom oproti vzdialenejšej bočnej stene s raketou pripravenou hrať backhand. Loptu vyhoďte pred seba, ľavá ruka (krížiaca pravú ruku) je nižšie ako pravá ruka a vykročte do úderu. Ramená pootočte smerom k protiľahlému zadnému rohu, aby ste získali viac energie z náprahu. Loptu zasiahnite rovnako ako pri hre úderu backhand DRIVE


15.14 Backhandové podanie — realizácia úderu Hore ...späť na Obsah...

Obr. 15.14.1  Obr. 15.14.2
   
Príprava úderu
- postavte sa čelne oproti vzdialenejšej bočnej stene
- pripravte raketu za hlavu
- lakeť majte blízko pri tele
- loptu vyhoďte spod pravého lakťa 
Vykonanie úderu
- pootočte ramená k zadnému rohu kurtu
- vykročte do úderu
- udrite do lopty a telo majte statické
 


15.15 Prečo je príjem podania dôležitý Hore ...späť na Obsah...

Razantný a kvalitný príjem je rozhodujúci v boji o T-čko a pomocou neho môžete tiež zobrať podávajúcemu iniciatívu. Pri hre menej skúsených hráčov diktuje charakter výmeny prvých pár úderov. Napríklad, ak prvý hráč zahrá dlhý úder nalepený na stene, obvykle výmenu hneď vyhráva alebo ju vyhrá po ďalšom údere druhého hráča, ktorý je obyčajne nepresný. Ako majstrovstvo hráčov narastá, je zrejmé, že výmenu nemožno vyhrať jediným dobrým úderom a že bod sa dá získať často iba kombináciou dobrých úderov. Príjem je z tohto pohľadu jediný úder, na ktorý má hráč dosť času sa pripraviť. Je to dobrá príležitosť na začatie série „dobrých úderov“.


15.16 Možnosti pri príjme podania Hore ...späť na Obsah...

Pri vracaní podania súpera máte tri základné možnosti. Môžete voliť útočný úder do prednej časti kurtu, obranný úder do zadnej časti kurtu alebo zahrať BOAST do prednej časti kurtu.
Prvá možnosť je percentuálne zastúpená najmenej. Útočne by ste mali hrať iba vtedy, ak je podanie slabé a vy sa cítite istý svojím úderom. Druhá možnosť je preferovaná najviac a keď nie je možná, zostáva tretia možnosť, ako loptu vôbec udržať v hre.
Z toho vyplýva, že by ste sa mali snažiť o príjem, ktorý by loptu dostal do jedného zo zadných rohov. Skúste hrať loptu volejom predtým alebo potom, ako narazí na bočnú stenu. Výnimkou je situácia, keď sa po príliš silnom podaní lopta odrazí ďaleko od zadnej steny. Vtedy je zvyčajne lepšie počkať a získať dostatok miesta na kvalitný úder. Pri takomto type podania (príliš silné, od bočnej steny letí do zadnej a potom na podlahu) si vytvorte dostatok miesta pre úder. Súpera tak môžete vytlačiť z pozície a zahrať dobrý úder popri stene do rohu kurtu. Ak pri príjme podania predpokladáte, že nebudete môcť hrať úder popri stene, vykročte do úderu a hrajte volej krížom cez kurt.

Poznámka: Teoreticky by ste totiž mohli zahrať rovnaký úder ako súperovo podanie a keďže súper je už na T-čku, môžete ho zahnať do zadného rohu kurtu a hneď obsadiť stred kurtu. Je to niečo podobné, ako keby ste servovali vy, ale s tým, že súper čaká na T-čku.

Hranie úderu popri stene z takejto pozície vedie k nekvalitným úderom, ktoré sa často vracajú priamo na vás. Úder krížom cez kurt sa snažte zahrať dostatočne vysoký a široký, aby ste súperovi sťažili odohranie lopty volejom. Loptu nasmerujte rovnako ako pri podaní — na bočnú stenu na úrovni štvorca na podanie a za ním.


15.17 Ako prijímať podanie Hore ...späť na Obsah...

Ak čakáte na podanie, je najlepšie postaviť sa kúsok za štvorec podania a mierne do stredu od štvorca podania oproti súperovi. Raketu majte zdvihnutú nad hlavou na forhandovú alebo backhandovú stranu. Hlavu otočte smerom k súperovi a sledujte, ako servuje a potom sledujte let lopty.
Po odrazení lopty od čelnej steny začnite meniť postavenie tela tak, že sa pootočíte viac bokom a urobíte náprah. Bočnými krokmi sa snažte dostať do najlepšej pozície a vytvorte si dostatok miesta pre úder. Loptu zahrajte v bočnom postavení, zápästie majte pevné a sledujte loptu a nie cieľ. Platí to hlavne pri volejoch po odraze lopty od bočnej steny.
Dokončenie úderu urobte v smere letu lopty. Boky a telo majte statické, pokiaľ úder nedokončíte. Po dokončení úderu sa ihneď presuňte na T-čko. Súperovi dajte dostatok miesta, aby sa popred vás dostal do rohu kurtu, ak ste tam loptu zahrali.


Obr. 15.17.1  Obr. 15.17.2
   
   



15.18 Chyby a korekcie chýb pri podaní a príjme Hore ...späť na Obsah...
Chyba Korekcia chyby
Podanie nepreletí krátku čiaru. Vykročte do podania, aby ste získali viac energie. Loptu nechajte klesnúť nižšie, aby ste mohli využiť celý švih.
Podanie ide do autu. Udrite menej do lopty a nasmerujte úder nižšie na čelnú stenu.
Súper hrá často útočný volej. Nasmerujte podanie tak, aby narazilo do bočnej steny prípadne použite tvrdé podanie do stredu kurtu.
Súperovo podanie zomiera v rohu. Snažte sa hrať volej za každú cenu
Príjem letí do stredu kurtu. Včas sa rozhodnite, či idete hrať popri stene, alebo krížom. Ak hráte krížom, dbajte na šírku úderu. Ak hráte popri stene, buďte pri údere v bočnom postavení.

15.19 Cvičenia Hore ...späť na Obsah...
15.19.1 Cvičenie — vyhoď a udri
  Cieľom tohto cvičenia je nacvičiť pohyb nadhodenia lopty na podanie bez toho, aby lopta padla na zem a bez ohľadu na to, kde hráč stojí a kam úder smeruje.
  - Postavte sa do stredu kurtu.
  - Vyhoďte loptu do vzduchu.
  - Zahrajte úder na čelnú stenu (forhandový).
   

  Dodržujte:
  - loptu by ste pred úderom mali nechať klesnúť a zahrať forhandový úder,
  - úder nasmerujte do stredu čelnej steny.

15.19.2 Cvičenie — nácvik základného podania
  Udierajte základné podanie obidvoch strán. Pre toto cvičenie je dobré podanie také, ktoré sa bočnej steny dotkne za štvorcom na podanie.
   

  Dodržujte:
  - raketu pripravte ešte predtým, ako vyhodíte loptu do vzduchu,
  - pred úderom urobte malý krok,
  - do lopty udrite rovnako ako pri forhande.

15.9.3 Cvičenie — nácvik pokročilého podania
  Nacvičujte realizáciu pokročilého podania sprava. Nezabudnite sa otočiť k bočnej stene a začať celý úder čo najbližšie pri bočnej stene. Pravá noha musí byť v štvorci na podanie. Sústreďte sa na pohyb na T-čko po podaní.
Pre toto cvičenie je dobré také podanie, ktoré sa bočnej steny dotkne za štvorcom na podanie. Kritériom úspechu je 8 dobrých podaní z 10.
   

  Dodržujte:
  - podanie začnite v bočnom postavení,
  - vykročte smerom k T-čku,
  - podanie ukončite v čelnom postavení.

15.19.4 Cvičenie — volej popri stene
  - Na toto cvičenie potrebujete partnera.
  - Partner stojí v prednej ľavej časti kurtu a nahadzuje vám CROSS na bočnú stenu.
  - Túto loptu odohrajte volejom popri bočnej stene zo zadnej časti kurtu.
  - Potom hrajte zo zadnej časti kurtu úder do bočnej steny tak, aby doletel späť k partnerovi.
  - Partner hrá opäť CROSS na bočnú stenu.
   
 
  Dodržujte: Nahrávka partnera by mala simulovať podanie a mala by byť teda nasmerovaná na bočnú stenu do zadnej časti kurtu. Váš volej by nemal byť širší, ako je šírka štvorca na podanie a lopta by mala dopadnúť za štvorec na podanie.
   
   

15.19.5 Cvičenie — volej krížom cez kurt
  - Toto cvičenie vyžaduje partnera stojaceho na opačnej strane v zadnej časti kurtu.
  - Hrajte vysoké voleje krížom cez kurt.
  - Hrajte čo najdlhšie bez toho, aby sa lopta dotkla zeme.
  - Kritériom úspechu je 30 volejov.
   

  Dodržujte:
  - zápästie majte pevné,
  - vložte tiaž (váhu) tela do úderu,
  - úder nasmerujte do stredu čelnej steny.

15.19.6 Cvičenie — podanie a výmena
  - Hráč A podáva a hráč B prijíma podanie volejom alebo po odskoku úderom popri stene.
  - Hráči hrajú výmenu, pričom jediný povolený úder je dlhý úder popri stene (STRAIGHT DRIVE).
  - Dobrý úder je taký, ktorý nie je širší ako štvorec na podanie a nepadne bližšie ako je zadná čiara štvorca na podanie.
   

  Dodržujte:
  - podanie zahrajte tak, aby sa loptička dotkla bočnej steny,
  - RETURN podania hrajte volejom kedykoľvek je to možné,
  - po údere uvoľnite miesto súperovi.

15.19.7 Cvičenie — podanie a výmena krížom
  - Hráč A podáva a hráč B prijíma podanie volejom alebo po odskoku úderom krížom cez kurt.
  - Hráči hrajú iba údery krížom cez kurt.
  - Výmena sa končí, ak lopta nepadne do protiľahlej zadnej štvrtiny kurtu.
   

  Dodržujte:
  - hrajte volej, kedykoľvek je to možné,
  - raketu pripravte včas,
  - údery nasmerujte vysoko na čelnú stenu.