1 História hry
1.1 Počiatky squashu v Anglicku
1.2 Squash v USA a v Kanade
1.3 Squash v Austrálii a v Nemecku
1.4 Pakistan — rodisko šampiónov
1.5 Svetová scéna

Už viac ako 1000 rokov sa človek zabáva rôznymi hrami, pri ktorých používa svoju päsť či dlaň. Odráža ňou loptu a vytvára tak primitívnu raketu. Okolo roku 1148 hrávali Francúzi hru nazývanú „le Paume“, čo znamená „dlaňou ruky“, ktorá sa neskôr vyvinula do „Jeau de Paume, Real Tennis“ a do dnešného tenisu. Niekedy v devätnástom storočí sa myšlienka s raketami a loptami preniesla na nezvyčajné miesto — do londýnskeho väzenia Fleet Prison. Väzni vo Fleet Prison, v prevažnej väčšine finanční delikventi, si začali spestrovať pravidelné rozcvičky tým, že začali udierať loptu dlaňou o steny, ktorých ako všetci vieme, je vo väzení dostatok. Neskôr nahradili svoje dlane raketami a vznikol predchodca squashu — rackets ball. Hra sa začala rozvíjať a okolo roku 1820 si našla cestu aj na Harrov Shool a ďalšie anglické školy. To bol prvý krok k objaveniu novej hry nazvanej squash.


1.1 Počiatky squashu v Anglicku Hore ...späť na Obsah...

Squash sa prvýkrát objavil na Harrow Shool okolo roku 1830, keď žiaci zistili, že ak hrajú spresnený a pritvrdený „rackets ball“, dostávajú sa do zaujímavej hry so širokou škálou úderov. Zároveň zistili, že treba vynaložiť ďaleko viac snahy ako pri čakaní na loptičku ako pri hre rackets, ktorá zrejme nebola taká agresívna a slúžila na krátenie času (vo väzení).
Tento variant hry sa preukázal ako životaschopný, a preto v roku 1864 vznikajú prvé štyri kurty určené pre squash, čím bol tento šport oficiálne založený.


1.2 Squash v USA a v Kanade Hore ...späť na Obsah...

Squash sa vyvíjal odlišne v Anglicku, v USA a v Kanade. Do čias, kedy neboli štandardizované technické parametre pre lopty, existovalo niekoľko druhov lôpt s rôznym odskokom — tzv. „hard balls“ (ďalej len tvrdé lopty) a „soft balls“ (ďalej len mäkké lopty).
Prvé mäkké lopty sa objavili na juhovýchode USA koncom 60-tych rokov. Keďže tvrdé lopty sa po prehriatí príliš energicky odrážali od stien kurtu, na letné mesiace ich hráči vymenili za mäkké lopty a dokonca hrávali aj „letné“ ligy, ktoré sa celé odohrali s mäkkými loptami. Tieto súťaže trvali spočiatku iba počas leta, ale potom sa začali predlžovať. Po pár rokoch hráči zistili, že sa už nechcú vrátiť k tvrdej lopte a začala sa „softballová revolúcia“. Tento proces mal mnoho odporcov a mnoho prívržencov. Zvíťazila však mäkká lopta. V apríli 1994 the U.S. Squash Rackets Association odporučila rade pre turnaj North American Open, aby prešla na mäkké lopty. Po tomto turnaji nasledovali ďalšie a ďalšie turnaje s mäkkými loptami. Za všetko hovorí štatistika firmy Dunlop, ktorá za prvých 6 mesiacov roku 1994 predala v severnej Amerike desaťkrát toľko mäkkých lôpt ako tvrdých. Spolu s loptou sa menili aj rakety a hlavne pravidlá hry, ku ktorým sa dostaneme neskôr. Získať pravidlá napr. spred 30 rokov nie je jednoduché a tak spomeniem iba výrok dánskej lektorky (bývalá reprezentačná trénerka, na meno sa, bohužiaľ, nepamätám), ktorá nám na školení v Prahe tvrdila, že squash sedemdesiatych a osemdesiatych rokov „stroke“ takmer nepoznal a že dnes sa rozhoduje úplne inak.


1.3 Squash v Austrálii a v Nemecku Hore ...späť na Obsah...

Squash sa začal rapídne šíriť všade, kde boli prítomné britské vojenské jednotky. Severná Afrika, India, Pakistan, Egypt, Austrália, Nový Zéland a ďalšie krajiny spoznali squash z armádneho prostredia a postupne si hru osvojili.
Hoci prvé kurty boli v Austrálii postavené v roku 1913, prvá squashová asociácia vznikla až v roku 1934. V šesťdesiatych rokoch sa v dôsledku komerčného rozvoja športu vybudovalo mnoho nových športových centier, kde nechýbali ani squashové kurty. Tieto okolnosti viedli k popularizácii hry v Austrálii a k nástupu medzinárodne úspešnej generácie hráčov a hráčok.

Squash v Nemecku sa „narodil“ dvakrát. Prvé kurty vybudoval v Berlíne v roku 1930 Dr. Ernst vom Siemens, riaditeľ odboru technológie rovnomennej spoločnosti. Počas druhej svetovej vojny a aj dlho po nej sa kurty používali na iné účely a po druhýkrát zažili svoju premiéru v roku 1978. Okrem kurtov firmy Siemens v Berlíne v 1973 postavil ďalšie v Hamburgu obchodník Henning Harders, ktorý sa so squashom oboznámil v Austrálii a začal ho aj propagovať. V roku 1973 založila skupina hráčov v Hamburgu nemeckú squashovú asociáciu a už o rok neskôr cestovalo nemecké družstvo na majstrovstvá Európy družstiev do Štokholmu.
Po niekoľkých rokoch bolo v Nemecku vybudovaných 6000 kurtov a túto hru začalo vyznávať až 2 milióny ľudí.


1.4 Pakistan — rodisko šampiónov Hore ...späť na Obsah...

Vo všetkých krajinách, kde sa squash hráva, má práve Pakistan povesť, ktorú nemá žiadna iná krajina. Pakistan je rodiskom tých najlepších svetových šampiónov, hoci má len okolo 400 kurtov. Nijaká história squashu nebude kompletná, ak v nej nebude figurovať plejáda fenomenálnych hráčov z Pakistanu. Začalo to dynastiou Khan, z ktorej Hashim Khan vyhral British Open sedemkrát za sebou vo veku 35 rokov. Hashim bol prvý zo série špičkových hráčov. Za ním nasledovali Azam Khan, Mohibullah Khan, Roshan Khan, Aftab Jawaid, Gogi Alauddin, Mo Yasin, Qamar Zaman, Mohibullah Khan Junior, Hiddy Jahan a dvaja najväčší hráči osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a pravdepodobne aj všetkých čias — Jahangir Khan a Jansher Khan. Jahangir Khan, momentálne viceprezident WSF, dominoval squashu celých 14 rokov. British Open vyhral desaťkrát a majstrovstvá sveta osemkrát. Päť a pol roka neprehral jediný zápas.


   
  Jahangir Khan v akcii (vľavo)  


1.5 Svetová scéna Hore ...späť na Obsah...

Squash bol v počiatočných rokoch svojej existencie kontrolovaný národnými asociáciami v krajinách, kde sa tieto spolky stihli vytvoriť. Prvé stretnutie na medzinárodnej úrovni sa odohralo v Londýne v roku 1966, kde zúčastnené krajiny založili International Squash Rackets Association. V roku 1992 sa táto asociácia premenovala na jednoduchší názov World Squash Federation (WSF). Asociácia má 111 členov a zodpovedá za pravidlá hry, špecifikáciu kurtov, rakiet a lôpt, za rozhodovanie a trénovanie. Vyhlasuje kalendár podujatí WSF a organizuje majstrovstvá sveta mužov, žien a juniorov. Jej dlhodobým cieľom je dostať squash medzi olympijské športy.